Django 2.x. Migrujemy z url() na path()
url() vs path()
Jedną z bardziej znaczących zmian, które zostały wprowadzone w wersji Django 2.0 w stosunku do wersji wcześniejszych jest zmiana (a raczej rozbudowa) sposobu definiowania szablonów URL. W Django w wersjach 1.x używaliśmy funkcji url(), której przekazywaliśmy wyrażenie regularne z nazwanymi grupami aby UrlResolver mógł na jego podstawie rozpoznać parametry adresu URL:
W wersji Django 2.x możemy używać funkcji patch() której przekazujemy łańcuch znaków zamiast wyrażenia regularnego.
Dla tych, którzy nadal chcę używać wyrażeń regularnych udostępniono funkcję re_path(), która działa identycznie jak url() we wcześniejszych wersjach Django, a na razie sama funkcja url() nadal jest dostępna do użycia.
Zwrócić należy uwagę, że łańcuch ze ścieżką w path() zawsze odnosi się do całej ścieżki, a nie do jej fragmentu path(‘accounts/login’) odpowiada url(r’^accounts/login/$’)
Fragmenty łańcucha ścieżki ujętę w ostrych nawiasach <int:book_id> służą do wyodrępbniania parametrów, które są następnie przekazywane do widoku. Pierwsza część (po lewej stronie znaku ‘:’) to tzw konwerter ścieżki (path converter). Konwerter ma za zadanie dokonać konwersji parametru do określonego typu przed przkeazaniem go do widoku. Druga część (na prawo od znaku ‘:’) to nazwa tego parametru, pod którą jego wartość będzie on dostępna w widoku.
Wcześniejsze wersje Django wyodręnione parametry zawsze przekazywały do widoku jako łańcuch znaków (str). Taka sytuacja ma miejsce obecnie również w przypadku wspomnianej wcześniej metody re_path() (lub url())
Wbudowane konwertery
W Django 2.x mamy do dyspozycji pięć wbudowanych konwerterów:
int
- Dodatnia wartość całkowita większa lub równa 0, np. ‘7463’
- Przekazywany do widoku jako (int)
- Odpowiednik [0-9]+ lub [\d]+
str
- Dowolny niepusty ciąg znaków z wyłączeniem znaku /, np ‘inactive’
- Przekazywany do widoku jako łańcuch znaków (str)
- Odpowiednik [^/]+
slug
- Ciąg znaków który może się składać z liter, cyfr, znaku ‘-‘ lub znaku ‘_’, np ‘czerwona-torebka-z-naszywka’
- Przekazywany do widoku jako łańcuch znaków (str)
- Odpowiednik [-a-zA-Z0-9_]+
uuid
- Ciąg znaków odpowiadjący sformatowanemu UUID (z kreskami i małymi literami). np ‘d8a6f1b2-adca-4b11-ad42-f99d8ffccc26’
- Przekazywany do widoku jako instancja UUID (uuid.UUID)
- Odpowiednik [0-9a-f]{8}-[0-9a-f]{4}-[0-9a-f]{4}-[0-9a-f]{4}-[0-9a-f]{12}
path
- Dowolny niepusty ciąg znaków włączjąc znak /, np ‘/path/to/file/pdf’
- Przekazywany do widoku jako łańcuch znaków (str)
- Odpowiednik ’.+’
Własne konwertery
Jeśli dla kogoś liczba i zakres dostępnych konwerterów jest niewystarczający może stworzyć i zarejestrować własny konwerter. Jest to bardzo proste. Najpierw piszemy kod klasy konwertera zawierający die metody to_python() i to_url():
następnie rejestrujemy konwerter przed jego użyciem:
To oczywiście nie wyczerpuje tematów konwerterów, gdyż możliwości ich wykorzystania jest znacznie więcej, dla przykładu istnieje pakiet dla Django django-model-path-converter, który pozwala dynamicznie tworzyć własne ścieżki dla własnych modeli.
Zostaw komentarz